„МОЗАИК УМЕТНОСТИ“ ЗА ДАН ШКОЛЕ

Јавним часом под називом „Мозаик уметности“ обележили смо Дан школе, 21. маја 2019. године. Циљ нам је био да подстакнемо неговање језичке, музичке и ликовне културе и

аутентичне креативности, развијање естетских вредности у доживљају различитих уметности и промовисање ученичког рада и креативности кроз јавни наступ.

У реализацији јавног часа учествовали су наставници уметности у матичној школи и надарени ученици од 5. до 8. разреда.

После хорског извођења школске химне, наставнице српског језика и књижевности Данијела Илић Мићовић и Снежана Цветковић упознале су присутне са садржајем јавног часа, са мозаиком креативности наших ученика и наставника, сачињеним од различитих креативних целина.

ИЗ ШКОЛСКЕ СВЕСКЕ - ученици од 5 до 8. разреда читали су најбоље писмене радове у овој школској години. Радови који су прочитани су  строго одабрани део из много веће целине, а  шири избор радова окачен је на паноима који су изложени у холу школе. Своје домаће и писмене задатке читали су: Ана Мисаиловић (5.3), Лена Шпијуновић (5.3), Јанко Ристовић (5.3), Лазар Костић (6.1), Маша Шишић (7.2), Тамара Кљајић (7.2), Дуња Шпијуновић (7.1), Катарина Ранђеловић (8.1), Мина Филиповић (8.2), Вања Бојић (8.2)

ИЗ ШКОЛСКОГ АТЕЉЕА – део нашег мозаика у коме су ученице 8.разреда Уна Беловуковић, Ана Илић, Емилија Станковић, Ивана Симовић (8.1), Мина Филиповић и Марија Миливојевић (8.2) у реалном времену сликале  плакат за  стварни или измишљени филм. Неки од њих се већ спремају за пријемни испит у Уметничкој школи, а њихове радове били смо у прилици да видимо  на крају овог јавног часа.

ФИЛМ КОЈИ СЕ ПЕВА - део  мозаика у коме су хор и солисти певали и свирали познате нумере из филмова:

Ларина песма, музика из филма Доктор Живаго Дејвида Лина, композитор Морис Јар, солиста: Силвија Аћимовић, наставница веронауке;

- Кажи зашто ме остави, музика из истоименог филма Олега Новковића, композитор Зоран Симјановић, солиста Кристина Миливојевић, ученица 8.4;

- композцију Лабуда, Кемија Сен Санса са којом је освојила 1. место на Четвртом такмичењу гудача у Ужицу,  извела је Катарина Ранђеловић 8.1, ученица 6. разреда ниже музичке школе. Катарина се спрема за пријемни испит у Средњу музичку школу у Ужицу;

- Изнад дуге, музика из филма Чаробњак из Оза, Виктора Флеминга, композитор; солисти Николина Јањић (8.3), Кристина Миливојевић (8.4) и Александра Бурзановић, предшколац. Музику је пратила балетска кореографија коју је осмислила и извела Александра Бонџулић (7.2);

- Менует, Волфганга Амадеуса Моцарта на кларинету извео је Богдан Петровић (6.2), ученик 2. разреда ниже музичке школе;

Поруку свету, композитора Николе Живића извео је хор ученика од 5 до 8.разреда.

Школа има контакте и сарадњу са својим бившим ученицима, сада средњошколцима, студентима или оствареним људима у својим професијама. На крају је Анђела Дугоњић, наша бивша ученица која похађа трећи разред Средње музичке школе у Ужицу, отпевала One Night Only, песму Jennifer Hudson.

Циљ нам је био да свима присутнима за Дан школе представимо раскошну креативност својих ученика. У јавном простору често се исказује забринутост за очување нашег језика, неговање укуса и доброг стила, што се, нажалост, у већини случајева своди на пуке пароле.  Наше уверење је да се језик, естетски укус и стил негује свакога дана и свуда, у свим начинима и формама изражавања. Сви присутни имали су прилику  да сами уоче како се различити афинитети наших ученика негују и подстичу уз континуиран рад на редовним часовима и ваншколским активностима.

С. Цветковић, Д. Илић Мићовић