„21. ВЕК У ШКОЛСКОЈ БИБЛИОТЕЦИ“

На стручном скупу под називом „21. век у школској библиотеци“, који је одржан у Чачку, 5. децембра 2019. године, у организацији Библиотекарског друшта Србије и Градске библиотеке „Владислав Петковић Дис“, нашу школу представљала је Данијела Илић Мићовић, наставница српског језика и књижевности.

Једна од тема скупа била је да ли је 21. век стигао у школске библиотеке, који су проблеми са којима се суочавају и каква је перспектива школских библиотека. Гости из Словеније пренели су своја искуства везана за увођење COBISS платформе у школске библиотеке. На скупу је представљен и „Приручник за школске библиотекаре“ и промовисана  књига др Дејана Вукићевића „Non imprimatur или цензура у библиотекарству и издаваштву“. Мирјана Пејовић Радовановић и Ана Дуковић, колегинице из ОШ „Душан Јерковић“, као представнице Друштва школских библиотекара Србије, пренеле су своја искуства са конгреса Међународног друштва школских библиотекара, одржаног у Дубровнику, у октобру ове године. Презентације рада и активности школских библиотека Моравичког округа реализоване су под слоганом „Прихвати изазов – буди школски библиотекар“. На крају је уследила и завршна дискусија и обилазак нове зграде Градске библиотеке у Чачку, која је после 170 година постојања добила нови простор, изграђен по најсавременијим стандардима, и на тај начин постала најмодернија градска библиотека у земљи. Наша библиотека добила је на поклон и примерке „Библиотекара“, часописа за теорију и праксу библиотекарства, који издаје Библиотекарско друштво Србије. Веома занимљиво и корисно је било чути и разменити искуства са школским библиотекарима из других градова, схватити да сви деле исте проблеме у свом раду, али и настојање да се школске библиотеке, као веома значајно место у животу школе, одрже, осавремене и унапреде свој рад, у интересу  ученика и наставника.

Данијела Илић Мићовић