ОБЕЛЕЖЕН СВЕТСКИ ДАН ВОДА

Изложбу илустрација можете погледати кликом на слику.
2021DanVoda

Светски Дан вода, 22. март, обележили смо интегративним приступом теми који је обухватио два наставна предмета - ликовну и музичку културу.

На часовима ликовне културе ученици су добили задатак да илуструју рационално коришћење воде у домаћинству. Након завршетка радова, сачињена је презентација илустрација које су говориле о којим људским поступцима је реч. Неке од порука су гласиле:
- Поправите славину, туш, водокотлић да вода не капље и не цури.
- Бирајте туширање, а не купање у кади.
- При прању зуба не дозволите да вода тече све време!На тај начин се може уштедети чак 10-25 литара воде.
- Затворите воду док шампонирате косу.
- Перите аутомобиле у аутоперионицама или водом из кофе, а не пијаћом водом из црева.
- Своје кућне љубимце купајте напољу на подручју које треба воду, нпр. у башти.
- Лети чувајте флаше са водом у фрижидеру уместо да отварате славину и пуштате да вода тече да би била хладна.
- Ако имате могућности, скупљајте кишницу за заливање биљака.
- Рационалним коришћењем, не само да ћете уштедети воду и задовољити своје потребе, већ ћете омогућити да и други имају довољно. Уједно ће и ваши рачуни бити мањи, па ћете уштедети и новац.

2021Casafon

Наставница музичке културе Мирјана Савић упознала је ученике како вода може да послужи као инструмент помоћу кога се могу извести разне композиције. У видеу, названом "Чашофон", објаснила је како се могу извести различите мелодије на инструменту сачињеном од неколико стаклених чаша. Стаклене чаше, истог облика и величине, напуњене су водом до различитих нивоа. Ударањем металним штапићем о зид чаше производи се тон различите висине. Ученицима је дата могућност да испробају свирање помоћу новог инструмента.
Mузичку подлогу изложбе илустрација чини композиција "Влтава" Беджиха Сметане.
Техничку подршку рализацији Светског дана вода пружила је Јелица Стевановић, наставница информатике и рачунарства.

Оливера Шуљагић